India at the 2006 Asian Games
Dear reader, We need your support to keep the flame of knowledge burning bright! Our hosting server bill is due on June 1st, and without your help, Bharatpedia faces the risk of shutdown. We've come a long way together in exploring and celebrating our rich heritage. Now, let's unite to ensure Bharatpedia continues to be a beacon of knowledge for generations to come. Every contribution, big or small, makes a difference. Together, let's preserve and share the essence of Bharat.
Thank you for being part of the Bharatpedia family! 0% transparency: ₹0 raised out of ₹100,000 (0 supporter) |
This article needs additional citations for verification. (December 2006) |
India at the 2006 Asian Games | |
---|---|
IOC code | IND |
NOC | Indian Olympic Association |
in Doha | |
Competitors | 387 |
Flag bearer | Jyoti Sunita Kullu[1] |
Medals Ranked 8th |
|
Asian Games appearances (overview) | |
India competed at the 2006 Asian Games held in Doha, Qatar. India ranked 8th with 10 gold medals.
Competitors[edit]
The following is a list of the number of competitors representing India in each sport at the Games:
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Aquatics – Swimming | 4 | 1 | 5 |
Archery | 4 | 4 | 8 |
Athletics | 24 | 22 | 46 |
Badminton | 8 | 2 | 10 |
Beach Volleyball | 4 | 0 | 4 |
Boxing | 10 | 0 | 10 |
Bowling | 6 | 6 | 12 |
Canoeing | 12 | 0 | 12 |
Chess | 2 | 1 | 3 |
Cue Sports | 13 | 4 | 17 |
Equestrian | 5 | 0 | 5 |
Fencing | 0 | 4 | 4 |
Football | 20 | 0 | 20 |
Golf | 4 | 3 | 7 |
Gymnastics – Artistic | 6 | 0 | 6 |
Handball | 16 | 16 | 32 |
Field hockey | 16 | 16 | 32 |
Judo | 6 | 5 | 11 |
Kabaddi | 12 | 0 | 12 |
Rowing | 8 | 4 | 12 |
Rugby | 12 | 0 | 12 |
Sailing | 9 | 0 | 9 |
Sepak takraw | 12 | 13 | 25 |
Shooting | 25 | 8 | 33 |
Squash | 2 | 1 | 3 |
Table tennis | 5 | 5 | 10 |
Taekwondo | 4 | 2 | 6 |
Tennis – Lawn tennis | 6 | 6 | 12 |
Triathlon | 2 | 0 | 2 |
Volleyball | 12 | 0 | 12 |
Wrestling | 14 | 4 | 18 |
Wushu | 7 | 1 | 8 |
Total | 290 | 128 | 418 |
Medal summary[edit]
Medal table[edit]
Sport | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|
Shooting | 3 | 5 | 6 | 14 |
Tennis | 2 | 2 | 0 | 4 |
Chess | 2 | 0 | 0 | 2 |
Athletics | 1 | 4 | 4 | 9 |
Cue Sports | 1 | 1 | 2 | 4 |
Kabaddi | 1 | 0 | 0 | 1 |
Rowing | 0 | 2 | 1 | 3 |
Wrestling | 0 | 1 | 5 | 6 |
Sailing | 0 | 1 | 1 | 2 |
Golf | 0 | 1 | 0 | 1 |
Boxing | 0 | 0 | 2 | 2 |
Archery | 0 | 0 | 1 | 1 |
Equestrian | 0 | 0 | 1 | 1 |
Hockey | 0 | 0 | 1 | 1 |
Squash | 0 | 0 | 1 | 1 |
Wushu | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 10 | 17 | 26 | 53 |
Medalists[edit]
Gold[edit]
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Pankaj Advani | Cue Sports | Men English Billiard Singles | |
Gold | Humpy Koneru | Chess | Women's Rapid | |
Gold | Jaspal Rana | Shooting | Men's 25 m Centre Fire Pistol | |
Gold | Jaspal Rana | Shooting | Men's 25 m Standard Pistol | |
Gold | Leander Paes Mahesh Bhupathi |
Tennis | Men's Doubles | |
Gold | Leander Paes Sania Mirza |
Tennis | Mixed Doubles | |
Gold | Sati Geetha |
Athletics | Women's 4 × 400 m Relay | |
Gold | Men's team | Kabaddi | ||
Gold | Samresh Jung | Shooting | Men's 25 m Centre Fire Pistol Team | |
Gold | Humpy Koneru |
Chess | Mixed Team's Classical |
Silver[edit]
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Silver | Manjeet Kaur | Athletics | 400 m | |
Silver | Santhi Soudarajan | Athletics | 800 m | |
Silver | Anju Bobby George | Athletics | Long Jump | |
Silver | Soma Biswas | Athletics | Heptathlon | |
Silver | Ashok Shandiliya | Billiards | Singles | |
Silver | Bajranglal Takhar | Rowing | Single Sculls | |
Silver | Manavjit Singh Sandhu | Shooting | Trap | |
Silver | Sania Mirza | Tennis | Singles | |
Silver | Geetika Jakhar | Wrestling | 63 kg Freestyle | |
Silver | Men's team | Golf | ||
Silver | Men's team | Rowing | Coxless Fours | |
Silver | Men's team | Sailing | Beneteau First class 7.5 | |
Silver | Men's team | Shooting | 25 m Standard Pistol | |
Silver | Men's team | Shooting | Trap | |
Silver | Men's team | Shooting | Double Trap | |
Silver | Women's team | Shooting | 10 m Air Pistol | |
Silver | Women's team | Tennis |
Bronze[edit]
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Bronze | Sinimol Paulose | Athletics | 1500 m | |
Bronze | O. P. Jaisha | Athletics | 5000 m | |
Bronze | J. J. Shobha | Athletics | Heptathlon | |
Bronze | Krishna Punia | Athletics | Discus Throw | |
Bronze | Geet Sethi & Ashok Shandiliya | Billiards | Doubles | |
Bronze | Vijender Kumar | Boxing | Middleweight | |
Bronze | Johnson Varghese | Boxing | Super Heavyweight | |
Bronze | Bijender Singh & Kiran Yalamanchi | Rowing | Lightweight Double Sculls | |
Bronze | Rajesh Choudhary | Sailing | Laser Radial | |
Bronze | Rajyavardhan Singh Rathore | Shooting | Double Trap | |
Bronze | Gagan Narang | Shooting | 50 m Rifle 3 Positions | |
Bronze | Vijay Kumar | Shooting | 25m Rapid Fire Pistol | |
Bronze | Saurav Ghosal | Squash | Singles | |
Bronze | Vinayak Dalvi | Wrestling | 55 kg Greco-Roman | |
Bronze | Alka Tomar | Wrestling | 55 kg Freestyle | |
Bronze | Yogeshwar Dutt | Wrestling | 60 kg Freestyle | |
Bronze | Sushil Kumar | Wrestling | Men's Freestyle 66 kg | |
Bronze | Palwinder Singh Cheema | Wrestling | Men's Freestyle 120 kg | |
Bronze | Bimoljit Singh | Wushu | 60 kg | |
Bronze | Men's team | Archery | ||
Bronze | Equestrian | Eventing | ||
Bronze | Women team | Hockey | ||
Bronze | Men's team | Shooting | 10 m Air Rifle | |
Bronze | Women's team | Shooting | 10 m Air Rifle | |
Bronze | Men's team | Shooting | 50 m Rifle 3 Positions | |
Bronze | Men's team | Snooker |
Medal Performance[edit]
Rank | NOC | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
08 | India | 10 | 17 | 26 | 53[2][3][4] |
Aquatics - Swimming[edit]
- Men
Event | Athletes | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
50 m freestyle | Virdhawal Khade | 24.01 | 16th | Did not advance | |
Ankur Poseria | 24.70 | 24th | Did not advance | ||
100 m freestyle | Virdhawal Khade | 52.12 | 10th | Did not advance | |
Ankur Poseria | 53.22 | 18th | Did not advance | ||
200 m freestyle | Virdhawal Khade | 24.01 | 16th | Did not advance | |
400 m freestyle | Rehan Poncha | 4:07.72 | 14th | Did not advance | |
50 m backstroke | Arjun Muralidharan | 28.15 | 15th | Did not advance | |
100 m backstroke | 1:01.64 | 19th | Did not advance | ||
50 m butterfly | Virdhawal Khade | 25.59 | 15th | Did not advance | |
Ankur Poseria | 25.92 | 16th | Did not advance | ||
100 m butterfly | 57.14 | 18th | Did not advance | ||
Arjun Muralidharan | 56.16 | 13th | Did not advance | ||
200 m butterfly | 2:07.96 | 10th | Did not advance | ||
200 m individual medley | Rehan Poncha | 2:13.14 | 17th | Did not advance | |
400 m individual medley | 4:40.69 | 11th | Did not advance | ||
4×100 m freestyle | Virdhawal Khade Rehan Poncha Ankur Poseria Arjun Muralidharan |
3:35.94 | 11th | Did not advance | |
4×200 m freestyle | Virdhawal Khade Rehan Poncha Ankur Poseria Arjun Muralidharan |
8:10.12 | 12th | Did not advance |
- Women
Event | Athletes | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
50 m freestyle | Shikha Tandon | 27.40 | 13th | Did not advance | |
100 m freestyle | 1:00.68 | 19th | Did not advance |
Archery[edit]
Men[edit]
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||||
Mangal Singh Champia | Individual | 1300 | 8 | Manuja Kodikara (SRI) W 89–79 |
Tomokazu Wakino (JPN) L 102–98 |
did not advance | ||||||
Tarundeep Rai | 1286 | 11 | did not advance | |||||||||
Vishwas (archer) | 1262 | 22 | did not advance | |||||||||
Jayanta Talukdar | 1287 | 10 | Dambadondogiin Baatarjav (MGL) W 98–93 |
Wang Gang (CHN) L 102–108 |
did not advance | |||||||
Mangal Singh Champia Tarundeep Rai |
Team | 3873 | 3 | N/A | Japan (JPN) W 219–206 |
Chinese Taipei (TPE) L 210–220 |
Malaysia (MAS) W 211–207 |
Women[edit]
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Reena Kumari | Individual | 1291 | 12 | Nurmanova (UZB) W 100–83 |
Novia Nuraini (INA) L 108–98 |
did not advance | |||
Chekrovolu Swuro | 1236 | 25 | did not advance | ||||||
Dola Banerjee | 1286 | 16 | Anbarasi Subramaniam (MAS) W 112–104 |
Kwon Un-sil (PRK) W 111–103 |
Yelena Plotnikova (KAZ) W 109–99 |
Yun Ok-hee (KOR) L 103–106 |
Zhao Ling (CHN) L 83–77 |
4 | |
Punya Prabha | 1229 | 31 | did not advance | ||||||
Reena Kumari Chekrovolu Swuro Dola Banerjee |
Team | 3813 | 6 | N/A | Malaysia (MAS) W 197–166 |
China (CHN) L 201–199 |
did not advance |
Athletics[edit]
Men[edit]
Track events
|
Field events
|
Combined events
Decathlon | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Event | P.J.Vinod | ||||||
Results | Points | Rank | |||||
100 m | 10.93 | 876 | 2nd | ||||
Long jump | 7.11 | 840 | 5th' | ||||
Shot put | 13.29 | 685 | 7th | ||||
High jump | 1.91 | 723 | 7th | ||||
400 m | 48.91 | 866 | 3rd | ||||
110 m hurdles | 15.07 | 844 | 4th | ||||
Discus throw | 33.35 | 531 | 10th | ||||
Pole vault | 4.50 | 760 | 5th | ||||
Javelin throw | 48.87 | 572 | 8th | ||||
1500 m | 4:48.20 | 630 | 7th | ||||
Final Total | 6th |
Women[edit]
Track events
|
Field events
|
Combined events
Heptathlon | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Event | Soma Biswas | J.J. Shobha | |||||
Results | Points | Rank | Results | Points | Rank | ||
100 m hurdles | 14.17 | 954 | 2nd | 14.14 | 959 | 1st | |
High jump | 1.62 | 759 | 6th | 1.50 | 621 | 7th | |
Shot put | 13.10 | 734 | 2nd | 12.66 | 705 | 3rd | |
200 m | 25.15 | 873 | 2nd | 25.50 | 887 | 1st | |
Long jump | 6.04 | 862 | 3rd | 6.23 | 921 | 2nd | |
Javelin throw | 43.73 | 739 | 3rd | 45.09 | 765 | 2nd | |
800 m | 2:23.05 | 783 | 1st | 2:23.61 | 775 | 3rd | |
Final Total | 5675 | 5662 |
Badminton[edit]
Men[edit]
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |||
Chetan Anand | Men's Singles | Olonbayaryn Enkhbat (MGL) W 2-0(21-5,21-6) |
Lee Hyun-il (KOR) L 0-2(6-21,9-21) |
did not advance | |||
Anup Sridhar | Diluka Karunaratne (SRI) W 2-0(21-16,21-12) |
Boonsak Ponsana (THA) L 1-2(17-21,21-19,16-21) |
did not advance | ||||
Rupesh Kumar K.T. Sanave Thomas |
Men's doubles | Diluka Karunaratne/Dinuka Karunaratne (SRI) W 2-0(21-6,21-9) |
Albertus Susanto / Yohan Hadikusumo (HKG) W 2-0(26-24,21-17) |
Markis Kido / Hendra Setiawan (INA) L 1-2(21-18,9-21,11-21) |
did not advance | ||
V Diju J.B.S. Vidyadhar |
Hui Wai Ho/Wong Wai Hong (HKG) W 2-0(21-13,21-10) |
Jung Jae-sung / Lee Yong-dae (KOR) L 0-2(16-21,14-21) |
did not advance |
Women[edit]
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |||
Saina Nehwal | Women's Singles | Nadeesha Gayanthi (SRI) W 2-0(21-10,21-6) |
Eriko Hirose (JPN) L 0-2(23-25,7-21) |
did not advance | |||
Trupti Murgunde | Julia Wong (MAS) L WO |
did not advance |
Bowling[edit]
Men[edit]
Athlete | Event | Games 1–6 | Total | Grand total | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |||||
Girish Ashok Gaba | Men's singles | 171 | 189 | 200 | 217 | 182 | 195 | 1154 | 83rd | |
Sethu Madhavan | 205 | 185 | 170 | 179 | 168 | 199 | 1106 | 92nd | ||
Ajay Singh | 179 | 175 | 162 | 222 | 167 | 164 | 1069 | 102nd | ||
Aswathanarayana Srinath | 199 | 164 | 171 | 186 | 185 | 163 | 1068 | 103rd | ||
Vijay Punjabi | 221 | 168 | 172 | 163 | 165 | 165 | 1054 | 107th | ||
Dinesh Kumar | 150 | 184 | 178 | 180 | 203 | 154 | 1049 | 108th | ||
Aswathanarayana Srinath Dinesh Kumar |
Men's doubles | 185 | 163 | 204 | 188 | 230 | 235 | 1205 | 2259 | 48th |
172 | 170 | 170 | 180 | 179 | 183 | 1054 | ||||
Vijay Punjabi Girish Ashok Gaba |
Men's doubles | 195 | 167 | 184 | 180 | 138 | 202 | 1066 | 2170 | 50th |
224 | 198 | 169 | 187 | 153 | 173 | 1104 | ||||
Ajay Singh Sethu Madhavan |
Men's doubles | 178 | 185 | 185 | 179 | 167 | 166 | 1060 | 2114 | 52nd |
187 | 160 | 188 | 193 | 162 | 164 | 1054 | ||||
Vijay Punjabi Aswathanarayana Srinath Girish Ashok Gaba |
Men's trios | 221 | 157 | 212 | 266 | 195 | 186 | 1237 | 3469 | 30th |
224 | 148 | 161 | 207 | 193 | 179 | 1112 | ||||
166 | 192 | 189 | 159 | 247 | 167 | 1120 | ||||
Dinesh Kumar Ajay Singh Sethu Madhavan |
Men's trios | 182 | 193 | 174 | 172 | 207 | 167 | 1095 | 3334 | 31st |
184 | 188 | 157 | 218 | 203 | 183 | 1133 | ||||
226 | 178 | 172 | 179 | 168 | 183 | 1106 | ||||
Vijay Punjabi Ajay Singh Aswathanarayana Srinath Dinesh Kumar Girish Ashok Gaba Sethu Madhavan |
Men's team of five | 195 | 201 | 165 | 169 | 195 | 164 | 1089 | 5480 | 17th |
166 | 193 | 185 | 147 | 168 | 182 | 1041 | ||||
202 | 182 | 213 | 164 | 191 | 176 | 1128 | ||||
179 | 170 | 156 | 505 | |||||||
233 | 187 | 184 | 204 | 191 | 151 | 1150 | ||||
199 | 199 | 169 | 567 |
All events
Athlete | Event | Singles | Doubles | Trío | Team | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Girish Ashok Gaba | Men's all events | 1154 | 1104 | 1120 | 1150 | 4528 | 92nd |
Aswathanarayana Srinath | 1068 | 1205 | 1112 | 1128 | 4513 | 93rd | |
Vijay Punjabi | 1054 | 1066 | 1237 | 1089 | 4446 | 97th | |
Sethu Madhavan | 1106 | 1054 | 1106 | 1070 | 4336 | 102nd | |
Ajay Singh | 1069 | 1060 | 1133 | 1041 | 4303 | 104th | |
Dinesh Kumar | 1049 | 1054 | 1095 | 1080 | 4278 | 106th |
Chess[edit]
Athlete | Event | Win | Draw | Lost | Points | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Pentala Harikrishna | Men's individual rapid |
Tsegmediin Batchuluun (MGL) |
Elshan Moradi (IRI) |
Wang Yue (CHN) Dao Thien Hai (VIE) |
5.5 | 11th |
Krishnan Sasikiran |
Ahmad Samhouri (JOR) |
Imad Hakki (SYR) Abdullah Hassan (UAE) |
Murtas Kazhgaleyev (KAZ) | 5.5 | 13th | |
Koneru Humpy | Women's individual rapid | Shamima Akter Liza (BAN) Nguyen Thi Thanh An (VIE) Olga Sabirova (UZB) Atousa Pourkashiyan (IRI) Zhu Chen (QAT) |
Zhao Xue (CHN) | 8 | ||
Krishnan Sasikiran Pendyala Harikrishna Koneru Humpy |
Mixed team standard | Mongolia (MGL) 2.5-0.5 Turkmenistan (TKM) |
Kazakhstan (KAZ) 1.5-1.5 |
0 | 22.5 |
Cue Sports[edit]
Football[edit]
Men[edit]
Team[edit]
Coach: Bob Houghton
Template:Nat fs start no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps Template:Nat fs player no caps |}
Group D[edit]
<section begin=D />
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Iran | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 9 |
2 | Hong Kong | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 |
3 | India | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4 |
4 | Maldives | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 6 | −4 | 0 |
<section end=D />
India | 1–1 | Hong Kong |
---|---|---|
Pradeep 88' | Chan Siu Ki 90+2' |
India | 2–1 | Maldives |
---|---|---|
I. Singh 34' Chakrobarty 89' |
Ashfaq 38' |
Kabbadi[edit]
All times are Indian Standard Time (UTC+05:30)
Round robin[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | India | 4 | 4 | 0 | 0 | 153 | 83 | +70 | 8 |
2 | Pakistan | 4 | 3 | 0 | 1 | 141 | 107 | +34 | 6 |
3 | Iran | 4 | 1 | 1 | 2 | 122 | 146 | −24 | 3 |
4 | Bangladesh | 4 | 1 | 0 | 3 | 129 | 165 | −36 | 2 |
5 | Japan | 4 | 0 | 1 | 3 | 92 | 136 | −44 | 1 |
2 December 12:30 |
Template:Kd-rt | 40–21 | Bangladesh | Aspire Hall 4, Doha |
(24–14) | ||||
2 December 19:30 |
Template:Kd-rt | 25–44 | India | Aspire Hall 4, Doha |
(11–29) | ||||
4 December 20:30 |
Template:Kd-rt | 31–20 | Pakistan | Aspire Hall 4, Doha |
(9–11) | ||||
5 December 19:30 |
Template:Kd-rt | 17–38 | India | Aspire Hall 4, Doha |
(10–14) | ||||
Final round[edit]
Gold medal match[edit]
6 December 20:30 |
Template:Kd-rt | 35–23 | Pakistan | Aspire Hall 4, Doha |
(21–14) | ||||
Rowing[edit]
|
|
Shooting[edit]
Tennis[edit]
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||||||
Karan Rastogi | Men's singles | BYE | Baataryn Oyuunbat (MGL) W 6-0, 6-1 |
Jimmy Wang (TPE) L 6-2, 5-7, 5-7 |
Did not advance | |||||||
Rohan Bopanna | BYE | Sun Peng (CHN) L 3-6, 3-6 |
Did not advance | |||||||||
Leander Paes Mahesh Bhupathi |
Men's doubles | Yu Hiu Tung (HKG) and Wayne Wong (HKG) W 6-0, 6-4 |
Mohammad Ghareeb (KUW) and Ahmad Al-Rabee (KUW) W 6-1, 6-1 |
Aisam-ul-Haq Qureshi (PAK) and Aqeel Khan (PAK) W 6-2, 6-4 |
Cecil Mamiit (PHI) and Eric Taino (PHI) W 6-2,6-4 |
Sanchai Ratiwatana (THA) and Sonchat Ratiwatana (THA) W 7-5, 6-7,6-3 | ||||||
Mustafa Ghouse Rohan Bopanna |
Abdulrahman Shehbab (BRN) and Abdul latif Mohamed (BRN) W 6-2, 6-1 |
Lee Hsin-han (TPE) and Hseih Wang-cheng (TPE) W 6-1, 7-6 |
Jun Woong-sun (KOR) and Kim Sun-yong (KOR) L 6-7, 1-6 |
Did not advance | ||||||||
Karan Rastogi Rohan Bopanna Leander Paes Mahesh Bhupathi |
Men's team | Chinese Taipei (TPE) L 1-2 (0-2, 2-1, 0-2) |
Did not advance | |||||||||
Sania Mirza | Women's singles | BYE | Yoo Mi (KOR) W 6-1, 6-4 |
Suchanun Viratprasert (THA) W 6-3, 6-2 |
Li Na (CHN) W 6-2, 6-2 |
Zheng Jie (CHN) L 4-6, 6-1,6-1 | ||||||
Shikha Uberoi | Linda Abu-Mushref (BRN) W 6-3, 6-7,7-5 |
Zheng Jie (CHN) L 0r-4 |
Did not advance | |||||||||
Sania Mirza Shikha Uberoi |
Women's doubles | BYE | Ryoko Fuda (JPN) and Tomoko Yonemura (JPN) L 3-6, 6-7 |
Did not advance | ||||||||
Rushmi Chakravarthi Ankita Bhambri |
Huynh Mai Huynh (VIE) and Ngo Viet Ha (VIE) W 6-3, 6-3 |
Akiko Morigami (JPN) and Aiko Nakamura (JPN) L 3-6, 4-6 |
Did not advance | |||||||||
Sania Mirza Shikha Uberoi Ankita Bhambri Isha Lakhani |
Women's team | BYE | Thailand (THA) W 2-1 (2-0, 2-0, 0-2) |
Uzbekistan (UZB) W 2-0 (2-1, 2-0) |
Chinese Taipei (TPE) L 1-2 (0-2, 2-0, 0-2) | |||||||
Sania Mirza Leander Paes |
Mixed doubles | BYE | Murad Inoyatov (UZB) and Dilyara Saidkhodjayeva (UZB) W 6-1, 6-3 |
Sonchat Ratiwatana (THA) and Montinee Tangphong (THA) W 6-4, 6-3 |
Yu Xinyuan (CHN) and Sun Tiantian (CHN) W 6-3, 2-6, 6-1 |
Satoshi Iwabuchi (JPN) and Akiko Morigami (JPN) W 7-5, 5-7, 6-2 | ||||||
Mahesh Bhupathi Shikha Uberoi |
BYE | Sanchai Ratiwatana (THA) and Suchanun Viratprasert (THA) L 4-6, 4-6 |
Did not advance |
Volleyball[edit]
Men[edit]
- Team
- Yejju Subba Rao
- Mandeep Singh
- Siva Rajan
- M. N. Vikram
- Guttikonda Pradeep
- K. J. Kapil Dev
- Tom Joseph
- Jitendra Singh
- Raveendra Rajeev
- Sanjay Kumar
- Balwinder Singh
- P. S. Srikanth
Preliminary[edit]
Pool A[edit]
Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Sports table/Volleyball' not found.
Template:Vb res start 4 Template:Vb res 4 Template:Vb res 4 Template:Vb res 4 Template:Vb res 4
|}
References[edit]
- ↑ "Qatar delivers dazzling Asiad opening". Rediff. 2 December 2006.
- ↑ "Olympic Council of Asia : Games". Archived from the original on 2010-11-21. Retrieved 2010-11-18.
- ↑ "15th Asian Games Doha 2006". www.doha-2006.com. Archived from the original on 6 January 2007. Retrieved 12 January 2022.
- ↑ "15th Asian Games Doha 2006". www.doha-2006.com. Archived from the original on 8 January 2007. Retrieved 12 January 2022.